EZ A WEBOLDAL SÜTIKET HASZNÁL
Weboldalunk sütiket használ az oldal működtetése, a használat megkönnyítése, az oldalon végzett tevékenység nyomon követése, a weboldal forgalomelemzése, a tartalmak és különböző funkciók testreszabása és a releváns ajánlatok megjelenítése érdekében.
🍪

ALKATRÉSZEK

KIEGÉSZÍTŐK

Kosár

Mi az a gravel kerékpár?

Mi az a gravel kerékpár?

2025. május 07.

Mi az a gravel kerékpár? Alapok és tippek

A kerékpároknak rengeteg fajtája létezik, hiszen folyamatosan változnak a felhasználói igények, amihez a gyártóknak is igazodniuk kell. Más-más terepre általában eltérő kerékpárok valók, de mi van akkor, ha szeretnénk egyhébb terepen is tekerni, ám egy mountain bike-ra mégsem vágyunk? Erre a helyzetre kínál ideális megoldást a gravel kerékpár!

Hibrid típusok népszerűsége: mi az a gravel kerékpár?

Jogos a felvetés, amikor azt halljuk, hogy régen nem volt ilyen sok kerékpár típus, és nem is olyan régen még jóval egyszerűbben lehetett válogatni közöttük. A felhasználók igényei azonban folyamatosan változnak, amiben az életkörülményeik, a környezetük, a változó világ mind szerepet játszik.

Minderre a gyártóknak is reagálniuk kell. Új kerékpár típusok jelennek meg a piacon, melyek közül kiugró népszerűségre tesznek szert azok, amelyek megoldást jelentenek az aktuális felhasználói problémákra. Ilyen a gravel bike is. A népszerűségében szerepet játszik, hogy egy kicsit találunk belőle a mountain bike-ból, az országúti kerékpárból, a trekkingből, és a komplexitása miatt igen rugalmasan felhasználható. Ráadásul megadja a kényelmesség érzetét is - hiszen nem kell annyira ráhajolni a koskormányra, mint az országúti vagy a cyclocross használata közben -, amire egyre inkább vágyunk kerékpározás közben.

Az országúti kerékpár továbbgondolt változatának is tekinthető, hiszen bár nehezebb körülmények között is jól használható, de egy sima kirándulásra nem ajánlott, mert a szokásosnál merevebb váz és a testünk pozíciója nem igazán biztosít kényelmességet. Ez érthető is, hiszen a cyclocross bicikli eredetileg versenyzésre lett kitalálva.

És akkor el is jutottunk a gravelig, amellyel letérhetünk a szilárd útburkolatról, de természetesen aszfalton is megállja a helyét. A geometriája sokkal lazább, mint a versenybringáké, a fejcső magasabb és a fejcső szög kevésbé éles a könnyedebb kormányozhatóság miatt. Egyenletes és a technikásabb terepen is jól kezelhető, amiben olyan apróságok is segítenek, mint például a cyclocross biciklihez képest a középcsapágy alacsonyabban van, a tengelytáv is hosszabb, a felsőcső meredekebb. A kényelemérzetet javítja a tárcsafék, a szokásosnál nagyobb gumik, a tartók és sárvédők felszerelésének lehetősége.

Mi teszi egyedivé a gravel kerékpárt?

Már a vázkialakítás is egyedi, így hosszabban és alacsonyabban foghatjuk a kormányt, miközben ballonos terepgumikon tekerhetünk. Bizonyos terepeken hálásak leszünk ezért, a 40-50 mm-es gumikkal ugyanis a nehezebb földutakon és az enyhén technikás erdei terepeken is egyaránt jól fut a bicikli. A váz és a kormánypozíció az egyensúly megtartásában is segít, a hajlított támvillával pedig a rezgések, ütések és rázkódások hatékonyabban elnyelhetők, míg egyes típusok beépített rugózással vagy villa-amortizátorral vannak felszerelve.

A fejcső hosszabb, de ezzel kényelmesebb lehet a testtartásunk, a tárcsafékekre pedig nedves és saras körülmények között is bátran bízhatjuk magunkat. A tárcsafékek általában az alaptípusoknál mechanikusak, a középkategóriától kezdve pedig hidraulikusok. Van példa v-fékre is, amikor a gravel bringa egy lépéssel közelebb kerül az országútihoz a felszereltséget tekintve.

Ha pedig felszereltség, akkor érdemes tisztában lenni azzal, hogy itt meglehetősen széles a kínálat. Egyes gravel biciklik esetében az áttételezés követheti a klasszikus országútit a dupla lánctányérral, ugyanakkor van példa szimpla lánctányéros típusra is. Többféle kiegészítő is kapható, ami lehetőséget ad arra, hogy valóban igényeinkre szabjuk a kerékpárt. Választhatjuk a vázra szerelhető kiegészítőket, mint a táskákat, a kulacstartót, a sárvédőket, a csomagtartókat, a navigációs konzolokat, világító berendezéseket, vagy tárcsafék adaptereket.

A gravel kerékpárok előnyei

Nagyon sokoldalúnak mondható, miközben nem elhanyagolható, hogy több terepen is nagyszerűen alkalmazható: aszfalton éppúgy, mint murván vagy kavicsos helyeken is megállja a helyét. Ebben nagy szerepe van a szélesebb és méretesre nőtt abroncsoknak, amelyek kellően stabillá teszik. A jó néhány rögzítési pontról sem feledkezhetünk meg, mert ezáltal könnyedén vihetünk magunkkal az útra csomagokat és felszereléseket, a kényelmes üléspozíciónak hála pedig hosszabb távokra mehetünk el anélkül, hogy egészségtelenül terheljük a testünket. Mindez már önmagában is sok pozitívum, de ezt tetézi a tartósság, mert erős, strapabíró szerkezettel rendelkeznek.

A hátrányokkal is számolni kell

A gravel sem csodaszer ugyanakkor, nem alkalmazható minden esetben, ezért vásárlás előtt érdemes felmérni a hátrányait is. A vázszerkezet például nehezebb, szemben a hagyományos országúti vagy városi kerékpárral, és nagyobb kiadással is jár a beszerzése. Bár sokféle terepen kiváló, a gravel bike sem jó mindenre. Az extrém technikás vagy nagyon meredek terepeken elérheti a határait.

Milyen szempontokat érdemes mérlegelni gravel kerékpár választáskor?

Ha jó döntést akarunk hozni és nem szeretnénk később bosszankodni, akkor mérlegelni kell néhány dolgot a vásárlási folyamatot megelőzően. Először is a legfontosabb, hogy tisztázzuk, valóban gravel bike-ra van szükségünk. Előfordulhat, hogy megtetszik a típus, fellelkesedünk a pozitív visszajelzéseken, és úgy érezzük, nekünk is ilyet kell beszerezni.

Nem árt először is kipróbálni ezt a típust, hiszen a személyes benyomások sokat számítanak. Ha biztosak vagyunk abban, hogy ez kell nekünk, akkor is célszerű számos dolgot tisztázni vásárlás előtt. Fontos tudni, hogy milyen vázanyagot szeretnénk, hiszen ez készülhet acélból, alumíniumból, vagy épp titánból. A kezdőknek az alumíniumot ajánlják, ár-érték aránya miatt. A villa szélessége is fontos, hiszen a szélesebb villák lehetővé teszik a nagyobb abroncsok használatát, ami mindjárt a következő pont, hiszen azzal sem árt képben lenni, milyen gumikkal akarunk majd tekerni. Utóbbinál segít a választásban, ha megvan a fő felhasználási cél.

Mint arról már szó esett, a tárcsafékek nagyon jó fékhatást biztosíthatnak (mindkét fajtája), márpedig változó körülmények között ez fontos lesz. A sebességváltón is gondolkodni kell, hiszen itt is széles a kínálat. A gravel bicikliknek általában kisebb az áttétel-tartományuk, de mindig vegyük figyelembe a terepet és személyes preferenciákat a hajtásrendszerrel kapcsolatban.

Mivel a gravel túrákra való, így a bringára szerelhető kiegészítők is fontosak, személyes igényeink alapján vásárolhatunk az eszközhöz ilyeneket, de figyeljünk rá, hogy legyen elegendő hely a kerékpáron a felszerelésükhöz. Ezeken kívül pedig azokról a kiegészítőkről sem szabad megfeledkezni, amiket mi fogunk majd viselni. Sisakból az állítható rögzítőrendszerrel rendelkező az igazi, mivel szorosan tud illeszkedni, de a napvédelem és a jó szellőzés is megoldott ezeknél. A cipő szintén fontos, léteznek eleve gravel kerékpárokhoz készített lábbelik és ha már erről van szó, az időjárásálló ruházat is lényeges. Légáteresztő cuccokra lesz szükség a nedvesség elvezetése, a jó szellőzés, a könnyű fel- és levételhez, a hidratációhoz kellő dolgok pedig szintén legyenek eszünkbe, mielőtt elindulunk. Az ehhez szükséges tartók, csomagok már az elején beszerezhetők, tehát később már nem lesz rá gondunk. 

Még több Csepel a közösségi médiában

@CSEPELKEREKPAR


#CSEPELBIKE #CSEPELKEREKPAR #CSEPELTORPEDO #TRACTION #CSEPEL #WOODLANDS #CSEPELEBIKE

Keresett termék