EZ A WEBOLDAL SÜTIKET HASZNÁL
Weboldalunk sütiket használ az oldal működtetése, a használat megkönnyítése, az oldalon végzett tevékenység nyomon követése, a weboldal forgalomelemzése, a tartalmak és különböző funkciók testreszabása és a releváns ajánlatok megjelenítése érdekében.
🍪

ALKATRÉSZEK

KIEGÉSZÍTŐK

Kosár

Kerékpárlánc méretek

Kerékpárlánc méretek

2024. december 18.

Kerékpárlánc méretek – Hogyan válasszunk megfelelő láncot biciklinkhez?

A biciklink lánca aligha az az alkatrész, amire a legtöbb figyelmet fordítjuk. Alapesetben azt várjuk tőle, hogy észrevétlenül tegye a dolgát, vagyis hajtsa a kerekeket a pedálokon keresztül. A bicikli lánc szakadásánál vagy egy felújításnál döbbenhetünk csak rá, hogy hány féle típus és méret létezik. Bizony, a típus mellett a méret sem mellékes, mert ahány biciklifajta, annyiféle kompatibilis lánc.

A nem megfelelő méretű lánc többféle problémát is okozhat: egyrészt egyáltalán nem biztos, hogy fel tudjuk szerelni, másrészt csökkenhet a kerékpárunk teljesítménye vagy kényelmi szintje.

Cikkünkben minden fontosat megtudhatsz a kerékpárlánc típusokról és méretekről, és arról is, hogy mikor jött el a kerékpárlánc csere ideje.

A kerékpárlánc alapjai

Mi a kerékpárlánc szerepe?

Amikor tekerjük a pedált, forgómozgást hozunk létre az első lánckeréken. Ezt a forgómozgást a rácsatlakoztatott lánc továbbítja a hátsó lánckerékre, ami pedig meghajtja a biciklink kerekét. A lánc tehát a mozgásunk alfája és ómegája, ami nélkül a kerékpárunk egy tapodtad sem haladna. Bár egy viszonylag egyszerű szerkezetről van szó, a lánc mégis tengernyi alkatrészből (zárt szempárokból és csúszócsapágyakból) áll: egy átlagos lánc nagyjából ötszázból.

Hogyan hat a lánc minősége a teljesítményre?

A fentiek alapján akár azt is gondolhatnánk, hogy a lánc az csak lánc, és teljesen mindegy, milyen minőségű kerül a biciklinkre. Nos, ennél nagyobbat nem is tévedhetnénk! A lánc a hajtásrendszerünk legfontosabb eleme, ennélfogva döntően kihat a kerékpár teljesítményére is. Egy jó minőségű, megfelelő méretű és kiválóan karbantartott lánccal simább lesz a váltás, és kisebb kopásokkal számolhatunk más alkatrészeken is.

Kerékpárlánc méretek és típusok

Hogyan mérjük meg a láncot?

A lánc kompatibilitása elengedhetetlen ahhoz, hogy a biciklink használható legyen. Az első dolog ezért az, hogy megmérjük a bicikli lánc hosszát és a szélességét is. A hosszúság az egyszerűbb, mert a lánc hossza a láncszempárok számától függ – minél több van belőlük, annál hosszabb a lánc. Az egysebességes vagy gyerekkerékpárokra például általában a 114-es, azaz ennyi láncszempárból álló termék a megfelelő.

A lánc szélessége legalább ilyen fontos, különösen a váltós modelleknél. Minden láncon feltüntetik a szélességét, ami a láncszemek közötti távolságot jelöli. Csakis a megfelelő – se nem túl vékony, se nem túl vastag – lánc illeszkedik majd pontosan a kétkerekűnk fogaskerekeire.

Típusok az áttételek alapján

Már a fenti bekezdésben is utaltunk rá, hogy a láncokat két nagy csoportra oszthatjuk: egyszerű és többsoros váltórendszerhez készült láncokra. Az egyszerű rendszerhez gyártott láncok fixi vagy váltó nélküli bringákhoz valók, szélességük a forgáspontnál többnyire 9 mm (de a csomagoláson gyakran az 1/8" felirat szerepel). A BMX-ek ennél vastagabb, 3/16"-os láncokat szoktak kapni, mert ezek tartósabbak.

A váltós kerékpároknál már sokkal nagyobb a szórás. A sebességváltó számok arra utalnak, hogy hány fogaskerék található a hátsó láncon. Egy hét sebességes biciklinél például hét fogaskerék kap helyet – és ennek megfelelően ilyen láncot is kell feltennünk. Minél több a sebesség, vagyis a hátsó fogaskerék a kerékpárunkon, annál szűkebb köztük a hely, ezért annál vékonyabb láncot kell választanunk.

Fontos tudni, hogy az egysebességes láncok egyáltalán nem használhatók több hátsó fokozattal rendelkező kerékpárokon!

A megfelelő lánc kiválasztása

Kompatibilitás a váltó- és hajtásrendszerrel

A kerékpár áttételek és láncok között szoros összefüggés van, ezért a választásunknál ez legyen a fő szempont. Mint már említettük, minél több a sebességfokozat a biciklinken annál hosszabb és vékonyabb láncra lesz szükségünk. Néhány tipikus hátsó fokozat és a hozzájuk tartozó ideális láncszélesség:

6,7, 8 fokozat - 7 mm-es lánc
9 fokozat – 6,5-7 mm-es lánc
10 fokozat – 6 mm-es lánc
11 fokozat - 5,5 mm-es lánc
12 fokozat – 5,3 mm-es lánc

Mi történik, ha túl vékony vagy túl vastag láncot vásárolunk? Nos, ha fel is tudjuk szerelni a gépre, alighanem akadozással, nehézkes váltással és már rövid távon is jelentős kopással kell számolnunk.

Miért fontos a lánc anyaga és minősége?

Amikor ellátogatunk egy szaküzletbe vagy az interneten böngészünk, a méret mellett a lánc többi tulajdonságára is vessünk egy pillantást. Mindenképp érdemes a magas minőséget képviselő termék mellett letennünk a voksunkat, még akkor is, ha ezek többe kerülnek. Hosszú távon sokkal jobban járunk majd anyagilag is, hiszen a minőségi láncok tartósabbak, jobban ellenállnak a kopásnak és a szakadásnak, azaz ritkábban kell majd cserélnünk őket.

Az sem mellékes, hogy egy lánc mennyire bírja a gyűrődést, pláne zord időjárási körülmények között. Szerencsére ma már rozsdamentes acélból készült, illetve speciális bevonattal ellátott láncot is vehetünk. Mindenképp ezek közül válasszunk, ha gyakran tekerünk esőben, hóban vagy nedves körülmények között (illetve, ha sokszor kell a szabad ég alatt hagynunk a biciklit).

Végül még egy nyomós érv a minőségi láncok mellett: a teljesítmény növelése és optimalizálása. Tagadhatatlan tény ugyanis, hogy a kiváló láncok simább váltást és jobb energiaátvitelt biztosítanak. A gyengébb nívót képviselő termékek ezzel szemben sokkal hamarabb elkopnak, és emiatt a kerékpárunk teljesítménye is romlik. Végső soron tehát az élmény csorbul, ha nem a kifogástalan minőségű láncot vásároljuk meg.

Milyen láncot válasszunk különböző kerékpár típusokhoz?

Kezdjük az egyik legnépszerűbb típussal, az országúti kerékpárral. Egy ilyen gépre feltétlenül könnyű és vékony láncnak kell kerülnie, ami támogatja a kimagasló sebességet és hatékonyságot. A szintén közkedvelt hegyi bringákhoz viszont érdemes strapabíró, rozsdamentes láncot választani, aminek a nagyobb terhelés és az időjárás sem okoz gondot. Trekking biciklihez pedig egy univerzális, sokoldalú lánc passzol, ami megállja a helyét aszfalton és terepen egyaránt.

Kerékpárlánc karbantartása

Hogyan tisztítsuk meg a láncot? 

A lánc karbantartása legalább olyan fontos, mint maga a kiválasztás. Ahhoz, hogy a lánc sokáig szolgáljon minket, és mindig a legjobb teljesítményt nyújtsa a biciklinknek, havonta pár percet mindenképp rá kell szánnunk a karbantartására. Ehhez a szakboltokban jobbnál jobb speciális eszközöket és oldatokat találunk, amikkel könnyen és gyorsan elvégezhetjük a szükséges munkálatokat. A lánctisztító oldatok kíméletesen oldják fel a szennyeződéseket, miközben ellátják egy alapozó réteggel is a kenéshez.

A lánc kenése

A lánc tisztítása és száradása után következhet a kenés. Ehhez vagy fel kell emelnünk egy állványra a bringát, vagy olyan helyre kell tennünk, hogy a hátsó kerék szabadon futhasson. Ügyeljünk arra, hogy a lánc a legkisebb lánckeréken legyen, majd kenjük meg végig a láncot speciális kenőanyaggal a belső oldalon, a láncszemek között. Ha kész, kézzel tekerjük meg a pedálokat, és közben váltogassuk a sebességeket, hogy a kenőanyag mindenhova eljusson. Végezetül egy ronggyal töröljük le a felesleges kenőanyagot.

Tippek a kerékpárlánc hosszú élettartamához

A rendszeres tisztítás fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni. Számoljunk úgy, hogy minden hónapban egyszer átnézzük a láncot, de egy hosszabb túra előtt külön is jó ötlet ellenőrzést tartani. Amikor pedig leszállunk a nyeregből, azonnal távolítsuk el a koszt és szennyeződéseket, hogy esélyük se legyen kárt tenni a láncban.

Bár a kenéshez számos házi praktika és anyag is ismert, mégis jobban járunk, ha kifejezetten erre a célra szánt termékeket használunk. Nem jelentenek nagy kiadást, viszont garantáltan kímélik az érzékeny alkatrészeket. Tartózkodjunk a túl sok kenőanyagtól, mert a ragadós anyag vonzza a koszt, ami árt a láncnak.

Egy kopásmérő is kapjon helyet a bringás felszerelésünk között, és ha a kopás jeleit észleljük, azonnal végezzünk mérést. A lánc feszítése is hozzátartozik a karbantartási rutinhoz. A túl laza lánc csúszhat, míg a túl feszes lánc gyorsabban kopik. A feszesség ellenőrzéséhez szintén a szakboltokban kapható eszköz a javasolt.

Vizsgáljuk meg a fogaskereket is: ha a lánc már kopott, a fogaskerekek is sérülhettek, ami menthetetlenül teljesítménycsökkenéshez vezet. Ha a fogaskerekek elhasználódtak, hiába az új lánc, akadozást fogunk tapasztalni. Persze az is lehet, hogy a váltók vagy a hajtómű nincs topformában, úgyhogy ezeket az alkatrészeket is vessük górcső alá.

Még tovább növelhetjük a bringa és a lánc élettartamát, ha a tárolásra is odafigyelünk. Azt talán mondani sem kell, hogy a kerékpárunknak száraz és tiszta helyre van szüksége, amikor nem használjuk. A nedves miliő igencsak kedvez a rozsdásodásnak, de a közvetlen napfény ugyanúgy nem szerencsés. Az UV-sugárzás károsítja a lánc kenését, és magának a lánc anyagának sem tesz jót. Célszerű tehát egy remek kis biciklitárolót építenünk otthonra, vagy helyet szorítani a kétkerekűnek a garázsban, sufniban.

Forduljunk szakemberhez, ha bizonytalanok vagyunk a kerékpárlánc méretek kapcsán

Laikusként nem is olyan egyszerű megtalálni a tökéletes kerékpárláncot, ami biztosan kompatibilis lesz majd a gépünkkel. A lánccsere pedig szintén meghaladhatja a képességeinket, márpedig a laza vagy túl feszes, rosszul felhelyezett lánc csak rontja a tekerési élményt és károsítja a kényes alkatrészeket. Ne féljünk tehát segítséget kérni! Egy szakboltban vagy online üzlet chatfelületén bátran kérdezzük meg a szakembereket, hogy garantáltan a legjobb lánc kerüljön a kerékpárunkra!

Még több Csepel a közösségi médiában

@CSEPELKEREKPAR


#CSEPELBIKE #CSEPELKEREKPAR #CSEPELTORPEDO #TRACTION #CSEPEL #WOODLANDS #CSEPELEBIKE

Keresett termék