EZ A WEBOLDAL SÜTIKET HASZNÁL
Weboldalunk sütiket használ az oldal működtetése, a használat megkönnyítése, az oldalon végzett tevékenység nyomon követése, a weboldal forgalomelemzése, a tartalmak és különböző funkciók testreszabása és a releváns ajánlatok megjelenítése érdekében.
🍪

ALKATRÉSZEK

KIEGÉSZÍTŐK

Kosár

Kerékpár kötelező tartozékai

Kerékpár kötelező tartozékai

2023. szeptember 12.

A kerékpár kötelező tartozékai a szabályos városi közlekedéshez

Bár kerékpárral útnak indulni elsőre sokkal egyszerűbbnek tűnhet, mint autót vezetni, a KRESZ értelmében mindkettő ugyanúgy járműnek számít, ezért vezetésükhöz tisztában kell lennünk a vonatkozó KRESZ-szabályokkal. Amennyiben ugyanis nem ismerjük őket elég alaposan, számos forgalmi helyzetben veszélybe sodorhatjuk magunkat, és másokat is. Érdemes tudnunk, hol és hogyan szabad kerékpároznunk, és mik a tiltott területek biciklivel, figyelnünk kell az elsőbbségi és kanyarodási szabályokra is, valamint a kerékpár kötelező tartozékaival is rendelkeznünk kell. Ezek karbantartása és rendszeres ellenőrzése számos veszélyes helyzettől kímélhet meg minket. Alábbi cikkünkben részletesen kifejtjük, mik a kerékpár kötelező tartozékai városi közlekedés esetén.

A kerékpár a KRESZ-ben

Kerékpárról a hivatalos jogszabály szerint abban az esetben beszélhetünk, ha járművünket emberi erő hajtja, és ezt legfeljebb egy háromszáz Watt teljesítményű motorral segítjük. A KRESZ szabályai szerint tehát kerékpárunk egyértelműen járműnek minősül, ezáltal pedig a közúti közlekedés része. Így kerékpározásaink alkalmával kötelező betartani a rá vonatkozó szabályokat.

Hol szabad kerékpározni?

Az esetek túlnyomó többségében kerékpárunkkal az úttesten fogunk közlekedni, és ideális esetben, a megfelelő felszerelésekkel ellátva itt is érdemes. Amennyiben semmilyen felfestés nem segíti közlekedésünket, úgy a normál közúti sávokat használva, jobbra tartva ajánlott közlekednünk. Ha azonban az úttesten felfestett kerékpársávot találunk, akkor csak itt szabad bicikliznünk, ugyanez vonatkozik a nyitott kerékpársávra, illetve a biciklisek által is használható buszsávra.

Az úttestre festett kerékpáros piktogramok által jelölt biciklinyom már más kérdés, ez inkább csak egyfajta javaslat a kerékpáros tartózkodásra, melytől kellő körültekintéssel eltérhetünk, hiszen a kerékpárnyommal ellátott sávot más járművek is használhatják.

Amennyiben azonban található az út mellett kerékpárút, akkor csakis ezen szabad tekernünk, a legnagyobb megengedett sebesség kerékpárúton harminc kilométer per óra. A gyalog- és kerékpárúton a váratlan és kiszámíthatatlan helyzetekre való tekintettel csak húsz kilométer per órával haladhatunk maximum, míg a gyalogos-kerékpáros zónában csupán tízzel. Tilos továbbá kerékpárral közlekednünk a biciklis piktogrammal nem felszerelt buszsávokban, a járdán, autóutakon és autópályákon egyaránt.

Fokozott figyelem a kerékpáros közlekedésben

A KRESZ-ben foglalt szabályoktól való eltérés könnyen veszélyes forgalmi helyzeteket eredményezhet, ezért ismeretük és betartásuk fokozottan javasolt minden bringás számára. Biciklisként továbbá arra is tekintettel kell lennünk, hogy velünk közlekedő autós társaink nem mindig lesznek tisztában elsőbbségünkkel, így igyekezzünk helyettük is figyelni, hogy elkerüljük a baleseteket. Az elsőbbségi szabályok például kimondják, hogy a kanyarodó járműveknek mindig elsőbbséget kell adniuk azoknak a kerékpárúton haladó bicikliseknek, akik keresztezik az utat. A járművezetők azonban gyakran nem figyelnek eléggé a párhuzamos kerékpárútról érkezőkre, ezért az ilyen kereszteződésekben mindig lassítsunk kisebb sebességre.

A kerékpár kötelező tartalékai: ezek nélkül ne indulj útnak!

Mivel közúti közlekedés szempontjából járműnek minősülő eszközről van szó, kerékpárunknak bizonyos műszaki követelményeknek is meg kell felelnie, mielőtt útnak indulunk vele. Ezek nélkül a kötelező tartozékok nélkül ugyanis képtelenek leszünk rendeltetésszerűen használni biciklinket, valamint kellő biztonsággal sem tudunk majd közlekedni a forgalomban. Ezeket a feltételeket a kerékpárral való közlekedés lehetséges színterei mellett szintén jogszabály határozza meg, ezért be nem tartásuk nem csak veszélyes közúti szituációkat idézhet elő, de komoly büntetést is vonhat maga után.

Rendeltetésszerű használat

Kerékpárunk két legalapvetőbb kötelező tartozéka, melyek nélkül képtelenek lennénk biztonságosan használni járművünket, a könnyen kezelhető, megbízható kormányberendezés, és a két, egymástól függetlenül működtethető fékberendezés, amelyek közül az egyik az első, másik a hátsó kerékre hat. Fontos, hogy fékeink száraz és nedves időben egyaránt hatásosak legyenek. Nem véletlenül tartjuk a tárcsaféket a leghatékonyabb megoldásnak, hiszen kevésbé függ az időjárási körülményektől, mint a többi fékrendszer, esős időben is megbízhatóan működik. Természetesen a kellő keménységűre fújt kerekek és kényelmes ülés is elengedhetetlen, ám jogszabályi kötelezettségünk csak előbbi kettőre terjed ki.

Észlelhetőség, mint legfontosabb szempont

A kerékpár kötelező tartozékai közül legtöbbet az észlelésünket segítő felszereléseink teszik ki, melyekkel egyértelműen jelezhetjük a forgalomban közlekedő járműveknek és gyalogosoknak a jelenlétünket. A biztonságos kerékpározáshoz éppen ezért elengedhetetlen, hogy kormányberendezésünkön helyet kapjon egy csengő, mellyel adott esetben könnyen tudjuk jelezni a gyalogosoknak és más kerékpárosoknak, hogy milyen irányból érkezünk. Fontos megjegyezni, hogy a KRESZ szabályai alapján kizárólag a csengő elfogadott, a különböző hangjelzést kiadó kürtök és dudák nem.

Láthatóságunkat számos eszközzel biztosítják a szabályok: összesen hat különböző eszközre terjed ki a kötelező szabályozás. A lámpa egyszerre segít, hogy megfelelően lássunk, valamint hogy jól láthatóak legyünk, ezért már szürkületkor kötelező felkapcsolnunk őket. Első és legfontosabb, hogy kerékpárunkon két lámpának is kell lenni, hogy a forgalomban részt vevők még korlátozott látási viszonyok mellett is minden irányból észrevegyenek minket. Előre egy fehér vagy kadmiumsárga fényű lámpára lesz szükségünk, hátsó lámpaként pedig egy piros fényű helyzetjelző lámpát kell szerelni. Lámpáinkkal szembeni előírás még, hogy sötétben, tiszta időben legalább százötven méterről is jól látható fényjelzést adjanak le, mely lehet folyamatosan világító, vagy villogó is egyaránt.

Lámpáink mellett háromszög alakú fényvisszaverővel kell felszerelnünk kerékpárunkat legalább az első keréken, de saját érdekünkben érdemes a jogszabályban kötelezően leírtakon túl hátulra is felszerelnünk. Előre elég egy fehér fényvisszaverő körgyűrű felület is, hátulra azonban minimum egy, de inkább két piros színű prizma ajánlott. Emellett első kerekünket kötelezőek vagyunk az átmérő mentén, mindkét irányba oldalsó fényvisszaverővel is ellátni, ezzel biztosítva, hogy tényleg minden irányból láthatóak lehessünk mások számára. Ezeket a borostyánszínű küllőprizmákat lakott területen kívül, illetve éjszaka és rossz látási viszonyok mellett lakott területen belül is fényvisszaverő ruházattal vagyunk kötelesek teljessé tenni.

Ajánlott kiegészítő felszerelések kerékpár mellé

Biciklink kötelező tartozékain túl szinte végtelen azon hasznos kiegészítők száma, melyeket kényelmi, biztonsági és praktikus okokból felszerelhetünk kerékpárunkra. Az olyan extráktól, mint a sárvédők, vagy a kerékpáros táska, egészen az akár életünket is megmenteni képes visszapillantókig vagy bukósisakig válogathatunk. Bár nem kötelező kellékekről beszélünk, egy komplett kerékpárhoz képest elenyésző árukon felesleges spórolnunk, komfortérzetünk és testi épségünk érdekében mindenképp ajánlott beszerezni őket.

Első a biztonság

Biztonságos közlekedésünket ugyan számos láthatósági kellék segíti kerékpárunk kötelező tartozékai között, mégsem árt óvatosnak lennünk. Egy biciklinkre szerelt visszapillantó tükör, akárcsak az autóknál, számos forgalmi helyzetben hasznunkra lehet. Hiába a kanyarodás előtti egyértelmű kézmozdulat és sávváltási szándék, városi közlekedésben aranyat érhet egy visszapillantó, mellyel elkerülhetjük a mások figyelmetlenségéből ránk leselkedő veszélyeket is. Sajnos néha azonban még ez sem lesz elég, ezekre az esetekre ajánlott könyök- és térdvédők, valamint bukósisak beszerzése. A KRESZ alapján sisakunkat csak lakott területen kívül, negyven kilométer per órás sebesség fölött kötelező hordanunk, mégis ajánlott forgalmas, városi utakon is viselnünk.

Nem csak testi épségünkre, de kerékpárunk állapotára is érdemes vigyáznunk, amikor úton vagyunk. Váratlan helyzetek azonban mindig adódhatnak, ezért hasznos lehet, ha rendszeresítünk egy kerékpáros táskát is vázunkra, benne a legszükségesebb felszerelésekkel, úgymint egy kerékpáros pumpa a leeresztett kerekek felfújására, vagy éppen defekt esetére egy belső javító készlet. Kerékpáros lakatunkat is nyugodtan tárolhatjuk benne, hogy letámasztáskor mindig biztonságban tudjuk bringánkat, bármennyi időre is állunk meg.

Kényelmi eszközök

Kerékpáros élményeinket nagyban feljavíthatjuk néhány egyszerű kiegészítővel, melyek olyan kellemetlenségtől kímélhetnek meg minket, mint a felcsapódó szennyeződések, vagy éppen az átizzadt ruházat. Előbbi elkerülésére első és hátsó sárvédővel készülhetünk, mely rendkívül praktikus esős időben, illetve nem aszfaltozott utakon történő használat esetén. Utóbbi kivédésére egy rendszeresített csomagtartó lehet a megoldás, mellyel könnyen kiválthatjuk az eddig hátunkat izzasztó táskák funkcióját.

Bár kerékpárral útnak indulni magától értetődő dolognak tűnhet, itt sem érdemes kihagyni az alapos felkészülést, és a rendszeres ellenőrzést. Kötelező kellékeink hibátlan működése amellett, hogy jogszabályban foglalt előírások, biztosíthatják számunkra a biztonságos célba érkezést, és a zavartalan közlekedést lakott területen kívül és belül egyaránt. Mindig kiemelt figyelemmel ellenőrizzük rendeltetésszerű üzemelésüket, és ha bármilyen hibát észlelünk, azonnal orvosoljuk. A rengeteg kerékpáros kiegészítő közül is érdemes szemezgetni, hiszen igazi kincsekre lelhetünk a szinte végtelen választék tengerében, melyek kényelmesebbé tehetik utazásainkat, vagy adott esetben akár az életünket is

Még több Csepel a közösségi médiában

@CSEPELKEREKPAR


#CSEPELBIKE #CSEPELKEREKPAR #CSEPELTORPEDO #TRACTION #CSEPEL #WOODLANDS #CSEPELEBIKE

Keresett termék