EZ A WEBOLDAL SÜTIKET HASZNÁL
Weboldalunk sütiket használ az oldal működtetése, a használat megkönnyítése, az oldalon végzett tevékenység nyomon követése, a weboldal forgalomelemzése, a tartalmak és különböző funkciók testreszabása és a releváns ajánlatok megjelenítése érdekében.
🍪

ALKATRÉSZEK

KIEGÉSZÍTŐK

Kosár

Csepel blog

Kerékpár mérettáblázat

Kerékpár mérettáblázat

2023. augusztus 03.

Ezért hasznos vásárláskor a kerékpár mérettáblázat

A biciklizés az egyik legköltséghatékonyabb, az egészségünkre pozitívan ható, és egyúttal környezetbarát közlekedési módnak számít, amit szabadidős tevékenységként, és mindennapi közlekedéseink során egyúttal űzhetünk. Célszerű ugyanakkor úgy választani kerékpárt, hogy az ránk is legyen “szabva”, hiszen ezáltal nem csak kényelmesebbé válik a tekerés, hanem egyúttal biztonságosabbá is. Hogyan válasszuk ki a számunkra ideális kerékpárt? Cikkünkben ehhez adunk hasznos tanácsokat!

Miért fontos az ideális kerékpár méret?

Ha bicikli vásárlásán gondolkodunk, akkor számtalan formájú és típusú kerékpár között vagyunk kénytelenek választani. Eltérhetnek a váz formájában, a kormány alakjában, és persze a méretében.

Mielőtt erre kitérnénk részletesebben, érdemes tisztában lenni azzal, hogy miért is fontos a megfelelő kerékpár méret kiválasztása. Egyrészt ettől válik függővé, hogy mennyire fogjuk komfortosan érezni magunkat a biciklin tekerés közben, másrészt a könnyű irányíthatóságra és a tekerési hatékonyságra is befolyással van. Emellett az is lényeges tényező, hogy növeli a biztonságérzetünket: kényelmesen elérjük például a féket, gyorsan tudunk reagálni az adott helyzetre.

Mit is jelent pontosan a kerékpár „mérete”?

Nem ritka, hogy a vásárlás során kerékméretre vonatkozóan hallunk számokat, ami lehet például 26”, vagy 28”. Ez inch-ben adja meg a bicikli kerekének méretét. Ez alapján ugyanakkor nem biztos, hogy jól ki tudjuk választani a hozzánk illő darabot, hiszen a kétkerekű méretére vonatkozóan nem szolgál kellő információval.

A megfelelő kerékpár kiválasztását a vázméretet ajánlatos alapul venni, ami nem más, mint a pedál és az üléscső teteje közötti távolság. Miért épp ez a legfontosabb tényező megfelelő darab kiválasztásához? A válasz egyszerű: ez határozza meg a kerékpár magasságát.

Ahhoz, hogy tudjuk, számunkra melyik az ideális vázméret, a magasságunk mellett ismernünk kell a belső lábhosszunkat, más szóval az átlépési magasságunkat.

Ezt a legegyszerűbben úgy tudjuk kiszámolni, ha egy egyenletes felületen, cipő nélkül a lábunk közé szorítunk egy könyvet, és lemérjük a föld és a könyv teteje közötti távolságot. Ezzel a „manőverrel” megkapjuk az egyéni átlépési magasságunkat.

Itt jönnek a képbe azonban a különböző kerékpár típusok, hiszen mindegyikük más testtartást és üléspozíciót igényel. Emiatt pedig a számunkra ideális vázméretet minden egyes bicikli típusnál másképp kell meghatározni.

Kerékpár mérettáblázat: erre érdemes figyelni vásárlásnál

Ha egy kerékpár mérettáblázatot megnézünk, akkor általában a testmagasságra vonatkozó adatok mellett a vázra vonatkozó méreteket láthatjuk. Miért van erre szükség? A testmagasság alapján ugyanis nem feltétlenül találjuk el a legideálisabb kerékpár méretet: az egyes magasságokhoz teljesen eltérő lábhosszak tartozhatnak.

Az átlépési magasságunk alapján ugyanakkor, amiről korábban már szó volt, meglelhetjük a megfelelő darabot.

Mit jelentenek a kerékpár méretek?

Minden biciklitípusnál különböznek azok a faktorok, melyek alapján kikalkulálhatjuk a hozzánk illeszkedő kerékpárméretet. Ehhez szükségünk lesz a korábban már kiszámolt átlépési magasságra, melyet meg kell szoroznunk a bicikli típusához kapcsolódó szorzóval.

Amennyiben például terephez szeretnénk meglelni a kétkerekűt, akkor az átlépési magasságot 0,57-tel kell megszoroznunk. Ezzel megkapjuk a Mountain Bike centiméterben kiszámolt vázméretét. Városi, cross és trekking kerékpár esetén a szorzó 0,67, míg országúti kerékpár esetén 0,66.

Ne lepődjünk meg, ha a kerékpár mérettáblázatban a vázméreteket centiméterben és hüvelykben is látjuk. Bizonyos esetekben a gyártók csak hüvelykben jegyzik a méretet (egy hüvelyk 2, 54 centiméter), azonban a mérettáblázatok többsége mindkét változatot megjeleníti a könnyebb eligazodás érdekében.

A helyzetet ugyanakkor tovább árnyalhatja, hogy egyes mérettáblázatokban a vázmérethez “ruhaméretek” kapcsolódnak, mint például XS-S-M, vagy akár M/L méret. A választásunkhoz az aligha adhat kellő támpontot, hiszen nem világos, az egyes gyártók pontosan hogyan értelmezik az M-es, vagy éppen az L-es méretek “határait”. Erre vonatkozóan kár lenne egységes szabványt keresnünk.

Számos online kerékpár méret kalkulátort is találhatunk a különböző kerékpár típusokhoz, ami segítséget jelenthet az eligazodásban. Ám vásárlás előtt mindenképp érdemes az adott gyártó honlapját tüzetesebben megnézni, a boltban érdeklődni, hiszen garanciát ez sem jelent a helyes méret meglelésére.

Hogyan vásároljunk gyermekkerékpárt?

Gyerekbicikli vásárlásakor a legjobb megoldás, hogy a gyermekünket ráültetjük a biciklire, és megnézzük, érinti-e a földet mindkét lába. Gyerek kerékpár esetében jellemzően a kerék átmérője alapján sorolják be az egyes méreteket, így például 2-4 év között 12" col/inch kerékátmérőjű kétkerekűt kell keresnünk, amihez 85-100 cm-es magasság kapcsolódik. 9-12 év között már 24” col/inch kerékátmérőjű bicikli az ideális, ehhez 135-150 cm magasság kötődik.

Tippek a kerékpár beállításához

Vásárlás előtt mindenképpen próbáljuk ki a szerkezetet, üljünk nyeregbe, keressük meg a számunkra legjobbnak tetsző pozíciót. A bicikli megvásárlását követően pedig érdemes még egy kis figyelmet fordítani a beállítására. Egy jól méretre állított kerékpárral a sérülések kockázata is jelentősen csökkenthető.

Nyereg

A nem helyes beállítás sokat elvesz a tekerés közbeni kényelemérzetből, azonban súlyosabb esetben a légzésre is rossz hatással van. Lényeges, hogy vízszintes legyen, a túl nagy eltérések - például ha túl magasan van az orra, vagy nagyon előre lejt - balesetveszélyesek is.

Ajánlott a saját (női vagy férfi) nemünkhöz szabott modellbe invesztálnunk, hiszen a női nyergek szélesebbek a férfiakénál, a szélesebb női csípőből adódóan.

Ülés magasság

Figyeljünk a nyeregmagasságra: nem jó, ha túl alacsony, vagy ha túl magas, hiszen ekkor az izmaink nem képesek megfelelő erőkifejtésre.

Érdemes úgy beállítanunk a nyereg megfelelő magasságát, hogy ülő helyzetben a kiegyenesített lábunk sarkával elérjük a pedálokat.

Kormány-nyereg távolság

A kormány-nyereg távolság is személyenként változik, hiszen a törzsünk, és a karjaink hossza aligha azonos.

A legáltalánosabb módszer a beállítására, hogy a könyökünket a nyeregorrhoz támasztjuk, és az ujjainkkal épp el kell érnünk a kormányt vízszintes alkar esetén.

Kormánymagasság

A kényelmünk és a biztonságunk miatt - például fékezéskor - fontos, hogy jól állítsuk be a kormány magasságot. Az elején érdemes a kormányt a nyereg magasságában elhelyeznünk, és ezt követően ellenőrizni, hogy elérjük-e a fékkarokat kényelmesen. Fontos, hogy erre a nyereg beállítását követően szánjunk időt.

 

Ha nem a számunkra megfelelő méretű kerékpárt választjuk, akkor nem csak kényelmetlenségben lesz részünk, hanem a biztonságunkat, egészségünket is kockáztatjuk. Ha túl kicsi a bicikli, akkor a helytelen testtartás miatt könnyen megfájdulhat a hátunk, nyakunk, míg ha túl nagy, akkor bizonytalanul érezhetjük magunkat a nyeregben. A számunkra megfelelő méret biztosítja egyúttal a könnyű irányíthatóságot, gyorsan tudunk fékezni vele, illetve reagálni a váratlan helyzetekre. Emellett az sem utolsó szempont, hogy gördülékenyebben, optimális erőkifejtés mellett haladhatunk. A megfelelő kerékpár méret eltalálása nem egyszerű, de a megfelelő döntés meghozatalánál segítségünkre lehetnek a kerékpár mérettáblázat, és a cikkben felsorolt tanácsok.

Még több Csepel a közösségi médiában

@CSEPELKEREKPAR


#CSEPELBIKE #CSEPELKEREKPAR #CSEPELTORPEDO #TRACTION #CSEPEL #WOODLANDS #CSEPELEBIKE

Keresett termék